Structure

Structure is currently re-organizing for term 2021-2023

EXECUTIVE COMMITTEE (ExCOM)

Maiga CHANG

Chair
Maiga CHANG (2018.6-2023.7)
Athabasca University
Canada

Andreas LINGNAU

Vice Chair, Award &
Early Career Professional
Andreas LINGNAU (2021.6-2023.7)
Ruhr West University
of Applied Sciences
Germany

Rita KUO

Vice Chair, EDI (Equity,Diversity & Inclusion) & Event
Rita KUO (2021.6-2023.7)
New Mexico Institute of
Mining and Technology
(New Mexico Tech)
USA

Bernardo PEREIRA NUNES

Vice Chair, Educational
Activity & Student
Bernardo PEREIRA NUNES
(2021.6-2023.7)
Australian National University
Australia

Ahmed TLILI

Vice Chair, SIG
Ahmed TLILI (2021.6-2023.7)
Beijing Normal University
China

Phillip BENACHOUR

Vice Chair, Webinar &
Collaboration
Phillip BENACHOUR
(2021.6-2023.7)
Lancaster University
UK

Nian-Shing CHEN

Advisor (in alph.order)
Nian-Shing CHEN
(TCLT Chair, 2012-2016)
National Yunlin University of Science and Technology
Taiwan

KINSHUK

Advisor (in alph.order)
KINSHUK
(TCLT Chair, 2004-2008)
University of North Texas
USA

Demetrios SAMPSON

Advisor (in alph.order)
Demetrios SAMPSON
(TCLT Chair, 2008-2012; 2016-2018)
University of Piraeus
Greece

 

GRAPHIC DESIGN & WEBSITE MANAGEMENT

Maria F. IRIARTE

María F. IRIARTE
(2021.2-2023.7)
Athabasca University
Canada

Shivali ITTAN

Shivali ITTAN
(2021.2-2023.7)
University of Sheffield
UK

 

 

WOMEN IN ENGINEERING COMMITTEE
(all names listed based on last names in alphabetical order)

Michelle BANAWAN

Michelle BANAWAN
(2021.8-2023.7)
Information Technology Department
Ateneo de Davao University
Philippines

Lei DING

Lei (Dora) DING
(2021.8-2023.7)
South China Normal University
China

Rita KUO

Rita KUO
(2021.7-2023.7)
Department of Computer Science and Engineering, New Mexico
Institute of Mining and Technology (New Mexico Tech)
USA

Elvira POPESCU

Elvira POPESCU
(2021.8-2023.7)
Department of Computer Sciences and Information Technology, University of Craiova
Romania

Spruha SATAVLEKA

Spruha SATAVLEKA
(2021.8-2023.7)
Indian Institute of
Technology Bombay
India

Ying QUE

Ying QUE
(2021.8-2023.7)
The University of Hong Kong
China

 

TCLT/ICALT AMBASSADORS
(all names listed based on last names in alphabetical order)

Lei DING

Lei (Dora) DING
(2021.8-2023.7)
South China Normal University
China

Ahmed Hosny Saleh METWALLY

Ahmed Hosny Saleh
METWALLY
(2021.8-2023.7)
Beijing Normal University
China

Spruha SATAVLEKA

Spruha SATAVLEKA
(2021.8-2023.7)
Indian Institute of
Technology Bombay
India

 

AWARD COMMITTEE
(all names listed based on last names in alphabetical order)

Ibrahim AREF

Ibrahim AREF
(2021.6-2023.7)
Lancaster University
UK

Jorge Luis BACCA-ACOSTA

Jorge Luis BACCA-ACOSTA
(2021.6-2023.7)
Fundación Universitaria Konrad Lorenz
Colombia

Carrie DEMMANS EPP

Carrie DEMMANS EPP
(2021.6-2023.7)
University of Alberta
Canada

Yannis DIMITRIADIS

Yannis DIMITRIADIS
(2021.6-2023.7)
Universidad de Valladolid
Spain

Danial HOOSHYAR

Danial HOOSHYAR
(2021.6-2023.7)
University of Tartu
Estonia

Nicole M. HUTCHINS

Nicole M. HUTCHINS
(2021.6-2023.7)
Vanderbilt University
USA

Andri IOANNOU

Andri IOANNOU
(2021.6-2023.7)
Cyprus University of Technology and
CYENS Research Centre
Cyprus

Aditi KOTHIYAL

Aditi KOTHIYAL
(2021.6-2023.7)
Swiss Federal Institute of Technology Lausanne
Switzerland

Eleni KOUSTRIAVA

Eleni KOUSTRIAVA
(2021.6-2023.7)
University of Macedonia
Greece

George KOUTROMANOS

George KOUTROMANOS
(2021.6-2023.7)
National and Kapodistrian University of Athens
Greece

Neil LEVERIDGE

Neil LEVERIDGE
(2021.6-2023.7)
The University of
British Columbia
Canada

Danny LIU

Danny LIU
(2021.6-2023.7)
The University of Sydney
Australia

Alejandra MARTÍNEZ MONÉS

Alejandra MARTÍNEZ MONÉS (2021.6-2023.7)
Universidad de Valladolid
Spain

Diego Dermeval MEDEIROS DA CUNHA MATOS

Diego Dermeval
MEDEIROS DACUNHA
MATOS (2021.6-2023.7)
Federal University
of Alagoas
Brazil

Antonija MITROVIC

Antonija MITROVIC
(2021.6-2023.7)
University of Canterbury
New Zealand

Prajakt PANDE

Prajakt PANDE
(2021.6-2023.7)
Roskilde University
Denmark

Roberto PEREIRA

Roberto PEREIRA
(2021.6-2023.7)
Federal University
of Paraná
Brazil

Clara SCHUMACHER

Clara SCHUMACHER
(2021.6-2023.7)
Humboldt-Universitätzu Berlin
Germany

Susan Y. H. SUN

Susan Y. H. SUN
(2021.6-2023.7)
Auckland University
of Technology
Australia

Marco TEMPERINI

Marco TEMPERINI
(2021.6-2023.7)
Sapienza Università
di Roma
Italy

Vijeyananthan THAYANANTHAN

Vijeyananthan THAYANANTHAN
(2021.6-2023.7)
King Abdul-Aziz University
Saudi Arabia

Christopher Ching-Yuan YANG

Christopher Ching-Yuan YANG (2021.6-2023.7)
Kyoto University
Japan

 
 

 

Community Building 

  • Rita Kuo (2018.7-2020.6, Lead), New Mexico Institute of Mining and Technology, USA (LINE, Telegram)

 

Special Interest Group (SIG)

  • Adaptive and Personalised Technology-Enhanced Learning (APTeL)
    • Elvira Popescu (2018.7-2020.6, SIG Chair), University of Craiova, Romania
    • Sabine Graf (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), Athabasca University, Canada

 

  • Wireless, Mobile, Pervasive and Ubiquitous Technologies for Learning (WMUTE)
    • Phillip Benachour (2018.7-2020.6, SIG Chair), Lancaster University, UK

 

  • Digital Game and Intelligent Toy Enhanced Learning (DIGITEL)
    • Maiga Chang (2018.7-2020.6, SIG Chair), Athabasca University, Canada
    • Baltasar Fernández-Manjón (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), Complutense University of Madrid, Spain

 

  • Computer Supported Collaborative Learning (CSCL)
    • Andreas Harrer (2018.7-2020.6, SIG Chair), Dortmund University of Applied Sciences and Arts, Germany
    • Andreas Lingnau (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), Ruhr West University of Applied Sciences, Germany

 

  • Big Data in Education and Learning Analytics (BDELA)
    • Vive Kumar (2018.7-2020.6, SIG Chair), Athabasca University, Canada
    • Dirk Ifenthaler (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), University of Mannheim, Germany

 

  • Technology-Enhanced Science, Technology, Engineering and Math Education (TeSTEM)
    • Rita Kuo (2018.7-2020.6, SIG Chair), New Mexico Institute of Mining and Technology, USA
    • Maggie M. Wang (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), The University of Hong Kong, Hong Kong
    • Margus Pedaste (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), University of Tartu, Estonia

 

  • Technology-Enhanced Language Learning (TELL)
    • Sridhar Chimalakonda (2018.7-2020.6, SIG Chair), Indian Institute of Technology Tirupati, India

 

  • Technology-Enhanced Learning of Thinking Skills (TELoTS)
    • Chandan Dasgupta (2018.7-2020.6, SIG Chair), Indian Institute of Technology Bombay, India

 

  • Technology-Supported Education for People with Disabilities (TeDISABLE)
    • Charalampos Karagiannidis (2018.7-2020.6, SIG Chair), University of Thessaly, Greece
    • Mohamed Jemni (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), University of Tunis, Tunisia
    • Silvia Margarita Baldiris Navarro (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), Universidad Internacional de la Rioja, Spain

 

  • Artificial Intelligence and Smart Learning Environments (AISLE)
    • Nian-Shing Chen (2018.7-2020.6, SIG Chair), National Yunlin University of Science and Technology, Taiwan
    • Patricia A. Jaques Maillard (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), Universidade do Vale do Rio dos Sinos (Unisinos), Brazil
    • Ahmed Tlili (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), Smart Learning Institute, Beijing Normal University, China

 

  • Augmented Reality and Virtual Worlds in Education and Training (ARVWET)
    • Tassos A. Mikropoulos (2018.7-2020.6, SIG Chair), University of Ioannina, Greece

 

  • Motivational and Affective Aspects in Technology-enhanced Learning (MA-TEL)
    • Charles Hodges (2018.7-2020.6, SIG Chair), Georgia Southern University, USA
    • Brenda Cecilia Padilla Rodríguez (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), Autonomous University of Nuevo Leon, Mexico

 

  • Technology-enhanced Assessment in Formal and Informal Education (TeASSESS)
    • Pedro Isaias (2018.7-2020.6, SIG Chair), University of Queensland, Australia
    • David Gibson (2018.7-2020.6, SIG Co-Chair), Curtin University, Australia